Jak vybrat kufr, box či pořadač na nářadí?

Každý kutil – ať už amatér, nebo profesionál potřebuje mít ve svém nářadí nějaký systém. K tomu mohou sloužit různé přihrádky, samotný stůl nebo ponk a také klasické nástěnky se zatlučenými hřebíky. Nejlepším řešením jsou ale speciální kufry a pořadače, kam se kromě nářadí vejde také vhodné příslušenství.

Organizéry a pásy na nářadí zajistí pořádek v dílně i v terénu

Před výběrem

Základní požadavky

V první řadě existují modely pro domácí použití a pro profesionální řemeslníky. Pokud máte domácí dílnu a největší penzum práce odvedete kolem domu, není nutné utrácet za profi modely ze špičkových materiálů a s pokročilejšími funkcemi. Pokud bude kufr nebo pořadač neustále v dílně, můžete zvolit model s většími rozměry a hmotností. Pokud potřebujete s nářadím cestovat, bude vás zajímat jiný typ. Stejně důležité je pak samotné nářadí, které chcete ukládat. Některé pořadače jsou totiž dimenzovány na konkrétní typ – ráčny, vrtačky, šroubováky atd.

Provedení

Výrobci se snaží kutilům vyjít co nejvíce vstříc. Proto přichystali hned několik způsobů, jak nářadí organizovat. Tím prvním je klasický kufr či box s důmyslným vnitřním dělením na přihrádky a sekce. Pokud budete nářadí přenášet, nejpohodlnější bude batoh, případně brašna přes rameno, kde lépe rozložíte váhu výbavy. V dílně vám zase největší službu udělá skříňka s mnoha šuplíky nebo organizér, který může být i nástěnný.

Parametry

Stejnou míru pozornosti budete muset věnovat také parametrům pořadače. Podle množství uskladněného nářadí budete hledat modely s odpovídající nosností. Levnější modely mají nosnost např. jen 10 kg, profesionálnější modely pak můžete využít třeba i jako schůdky a jejich nosnost dosahuje i více než 60 kg.

Co se týče rozměrů, můžete si vybrat pouzdro na vrtačku a několik kusů příslušenství, stejně jako velkou hliníkovou skříň. Na výběr máte ze stovek modelů a je jen na vás, jaký si vyberete. Větší kufr ale znamená také těžší kufr. To mějte při výběru na paměti. Nejlehčí pořadače váží i méně než 5 kg, standardem je pak váha cca mezi 2-7 kg.

Vnitřní kapacita a uspořádání

Vnitřní objem udávají výrobci v litrech. Menší pořadače mají kapacitu kolem 10 l, ale většina kutilů si vystačí s 30 l. Největší skříně a boxy mohou nabídnout i 70 l a více.

Stejně důležité jako vnitřní objem je i členění prostoru. Standardem jsou vnitřní pevné přihrádky. Čím více, tím lépe – na šroubky a další drobný materiál. K užitečným pomocníkům patří také elastické kapsy nebo poutka, kam můžete své nářadí uchytit. Některé varianty pořadačů jsou vícepatrové s několika platy s vlastním prostorem. Případně mají další dělený úložný prostor ve víku.

Vnitřní vybavení

V některých případech pořídíte celou sadu nářadí včetně kufříku. To je ideální stav, protože vnitřní členění včetně možného polstrování stoprocentně odpovídá vybavení. Pokud ale nakupujete samostatně nářadí i organizéry, měl by vás zajímat především počet a druh úložných částí. Těchto dílů by mělo být možné dokoupit co nejvíce. Stejně tak vnitřní prostor by měl být připraven na modulární dělení a vkládání přepážek.

Materiál a kvalita zpracování

Hliník

Tento materiál najdete u většiny hobby kufrů. K jeho hlavním výhodám patří nízká cena, dostupnost a také atraktivní vzhled. Tyto výrobky mají většinou velké množství přihrádek a obecně členitý vnitřní prostor. Pro mnoho kutilů bude důležitá i nízká cena. Hliník má samozřejmě také několik nedostatků. Především se rychleji opotřebuje a není vhodný pro těžší nářadí.

ABS plast

Známější je jako skořepina a jako takový je poměrně lehký, a přitom odolný vůči nešetrnému zacházení. Materiál se těžko poškrábe a je odolný i vůči vysokým teplotám. Přitom není o tolik dražší než hliníkový kufr. Pokud má ABS plast nějaký nedostatek, je to jeho estetická stránka. Kufry z ABS plastu jsou totiž zaměřené primárně na funkci a nejsou zkrátka tak „hezké“ jako hliníkové varianty.

HDPE

Nejdražší materiál, s nímž si ale pořizujete to nejlepší na trhu. Jde o vysoce pevný, a dokonce pružný plast (zkratka znamená High Density Poly Ethylene), který toho vydrží opravdu hodně. Nabídne odolnost proti horku, mrazu i proti chemickým látkám, jako jsou oleje, ředidla apod. Za to si ale budete muset připlatit a počítat s vyšší hmotností. Jde o prémiové kufry, proto nečekejte tak bohatý výběr jako v předchozích variantách. Pokud se však rozhodnete pro HDPE kufr, pořizujete si pomocníka na dlouhé roky.

Kvalita zpracování

Parametr, který je pro řemeslníky, ať už profesionály, nebo hobby kutily zásadní. Vše by mělo působit dostatečně robustně, aby odolalo nešetrnému zacházení. Spojovací díly musí mít jistý chod bez zbytečné „vůle“. Madla by měla být protiskluzová a dostatečně velká, aby se dala uchopit i v rukavicích. Kolečka se nesmí zadrhávat na žádném materiálu a vnitřní přihrádky a kapsy je třeba mít vždy na dosah a dostatečně velké.

Organizér na nářadí může disponovat zajímavými funkcemi

Užitečné funkce

  • Kolečka - zajímavým doplňkem mohou být kolečka, díky kterým bude kufr pojízdný, a nemusíte tak nic zvedat. Optimální použití je na stavbách, kde je třeba těžké nářadí a časté přenášení. Dejte si však pozor na dlouhodobé používání na nezpevněném povrchu – mohlo by dojít k poškození koleček.

  • Zámek - užitečný bezpečnostní prvek. Obzvlášť ho oceníte na místech, kde se pohybuje více lidí. Zámek může být buď klasický klíčový, nebo v lepším případě na číselný kód.

  • Rozložitelnost - vyjímatelnost vnitřních dílů je častým doplňkem větších kufrů a pořadačů. Funkci využijete vždy, když potřebujete vyjmout např. jeden kus nářadí a několik kusů příslušenství zároveň a přenést na jiné místo. Samotné plato má často vlastní dělení pro větší praktičnost.

  • Vodotěsnost - pokud pracujete v prašném nebo vlhkém prostředí, potřebujete organizér s kvalitním těsněním. Díky tomu nepropustí kufr ani kapku vody nebo jakékoliv nečistoty.

  • Madlo - velký pomocník při transportu. Madlo může být textilní nebo plastové, každopádně by mělo být z protiskluzového materiálu a snadno uchopitelné i v rukavicích.

  • Různé druhy vložek, plat a kapes - zde hledejte co největší variabilitu. To znamená nejen rozdělení do pater a pevnými přihrádkami, ale také třeba speciální kapsy a úchyty. Často jde třeba o kapsy na různé dokumenty, výkresy nebo faktury.

  • V-žlábek - pokud pracujete se dřevem, jedná se téměř o nezbytnost. Jde o drážku, do které vložíte laťku, a uříznete ji tak mnohem snadněji než na koleni. Obejdete se tak bez klasických koz.

V naší nabídce najdete rovněž dílenské skříně, skladové regály nebo dílenské stoly a ponky.